1927'den günümüze
Sipariş Hattı: 0531 292 94 38

Tarihçe

Firmamız 1927 yılında aslen Bolu-Gerede tüccarlarından olan İbrahim KESİM oğulları Seyit Ali ve Osman KESİM tarafından "Varlık" ismiyle Bolu’da kurulmuştur. Firmamız bugün olduğu gibi o günlerde de Şekerleme ve Kolonya üretimi ve satışı üzerinde yoğunlaşarak, o günden bu yana Bolu halkına ve Bolu’nun tanıtımında etkili rol oynayan ürünleri ile Bolu dışında da ismini duyurmuştur.

Şekerlemede Bolu Dağları’nda yetişen yüzde yüz doğal bir ürün olan "Yabani Dağ Fındığı" ile yapılan "Fındık Şekeri" firmanın kuruluşundan bu yana imal ettiği, gerçek manada Bolu’ya özgü denilebilecek ürünlerin en başında gelir. Fındık şekeri şekerleme piyasasında gördüğü talep ile paralel olarak, çok uzun bir süreden beri üretimine devam edildiği için, belki adı konmamış bir rekorun sahibidir.

Firma Fındık Şekeri’nin yanı sıra Fındık Ezmesi, Fondon Şekeri, Ev Kurabiyesi ve özellikle Ekler-Prenses pasta gibi ürünleri, ilk günden bu yana aynı özenle ve lezzetle, hijyen kurallarına uygun olarak el üretimiyle sürdürmektedir.

Kolonyada ise yukarıda adlarını sunduğumuz, kuruluşumuzun her köşesinde ve her daim Saygı ve Rahmetle andığımız değerli büyüklerimize has formülle üretilen Bolu Çam Kolonyası, Abant Nilüferi, Bolu Dağ Çiçeği çeşitleri başlıca kolonya imalatımızdan birkaçıdır.

1950’li yıllarda kuruluşta vefatlar nedeniyle ayrılıklar olmuş, firma ismi İsmail KESİM ve Arif KESİM tarafından "Varlık" yerine "İmren" olarak değiştirilmiştir. Bu yılların başlarında geliştirilen ve üretimi o günlerde sadece Dini bayramlara ve diğer özel günlere has olan "Fondan Çikolata" diğer ürünlerimizde olduğu gibi doğal, katkısız ve el üretimi kalitesiyle büyük talep görmüş ve sürekli üretilmeye başlanmıştır. Halkımız tarafından çok beğenildiği için bu çikolatamız zaman içinde “Bolu Çikolatası” olarak adlandırılmıştır.

Başta Fondan Çikolata ve kolonya mamullerinin en eski ustası ve öğreticisi İsmail KESİM ve onun yetiştirdiği tüm çalışanları butik üretim anlayışıyla geçmiş tatları günümüzde de aynı doğallıkla, katkısız ve sağlıklı olarak el üretimiyle firmanın asıl amacının geleneksel müşteri memnuniyeti olduğunu unutmadan sürdürmekte ve geliştirmektedir.